Рэспубліканскі конкурс доследніцкіх і даследчых работ "Юны натураліст"
У мэтах развіцця доследніцка-даследчай і праектнай дзейнасці вучняў у галіне сельскай гаспадаркі і аграэкалогіі з 1 сакавіка па 30 лістапада 2021 года прайшоў рэспубліканскі конкурс доследніцкіх і даследчых работ "Юны натураліст".
У рэспубліканскім этапе конкурсу прынялі ўдзел больш за 400 навучэнцаў устаноў агульнай сярэдняй адукацыі і дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі, прадстаўлена 187 работ.
У адпаведнасці з умовамі правядзення конкурсу вызначаны пераможцы.
Намінацыя 6.1. «Малая Ціміразеўка»
Дыпломы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:
Дыплом I ступені
калектыў навучэнцаў УА "Гомельскі дзяржаўны абласны эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі", кіраўнік Тарапыгіна Алена Аляксандраўна;
Дыплом II ступені
Трайкоўскі Данііл, Карпік Аляксандра, навучэнцы ДУА «Мерэцкаўская дзіцячы сад-базавая школа Глыбоцкага раёна» Віцебскай вобласці, кіраўнік Кажамяка Святлана Іванаўна;
Станкевіч Ульяна, навучэнка ДУА "Данілавіцкі вучэбна-педагагічны комплекс яслі-сад - сярэдняя школа" Дзяржынскага раёна Мінскай вобласці, кіраўнік Патапчык Святлана Ігараўна;
Дыплом III ступені
Сініцын Глеб, навучэнец УА «Клімавіцкая раённая гімназія імя І.С. Мікалаева» Магілёўскай вобласці, кіраўнік Кананчук Уладзімір Паўлавіч;
Астраханцаў Ігар, навучэнец ДУА "Сярэдняя школа № 2 г. Асіповічы" Магілёўскай вобласці, кіраўнік Сяргейчык Святлана Пятроўна.
Дыпломы ўстановы адукацыі "Рэспубліканскі цэнтр экалогіі і краязнаўства":
Жыжа Аляксандра, навучэнка ГУДАДЗІМ «Цэнтр экалогіі, турызму і краязнаўства г. Баранавічы» Брэсцкай вобласці, кіраўнік Карповіч Людміла Іванаўна;
Фралова Ганна, Міхневіч Ілля, Жудро Валерыя, навучэнцы ГУДА "Аршанскі раённы эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі" Віцебскай вобласці, кіраўнік Кавалевіч Алена Раманаўна;
Чапорава Марыя, навучэнка ДУА «Полацкая дзяржаўная гімназія № 2» Віцебскай вобласці, кіраўнік Ткачова Нэлі Пятроўна;
калектыў навучэнцаў ДУА «Бабоўская сярэдняя школа Жлобінскага раёна» Гомельскай вобласці, кіраўнікі Зявака Антаніна Васільеўна, Андрыцкая Людміла Кірылаўна;
Цар Ксенія, навучэнка ДУА «Даматканавіцкая сярэдняя школа Клецкага раёна» Мінскай вобласці, кіраўнік Ждановіч Людміла Мікалаеўна;
калектыў навучэнцаў ДУА “Крычаўскі раённы цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі “Крэчут” Магілёўскай вобласці, кіраўнік Грыб Таццяна Уладзіміраўна;
Кузняцова Паліна, Златнікава Вікторыя, навучэнцы ДУА «Пудаўнянская сярэдняя школа Дрыбінскага раёна» Магілёўскай вобласці, кіраўнік Вронская Ганна Уладзіміраўна.
Намінацыя 6.2. «Экзатычныя расліны»
Дыпломы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:
Дыплом I ступені
калектыў навучэнцаў УА "Гомельскі дзяржаўны абласны эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі" Гомельскай вобласці, кіраўнік Рудніцкая Ала Стэфанаўна;
Дыплом II ступені
Маярэнка Вадзім, Бандарчык Ілля, Шэлех Ягор, Пусташыла Аляксей, навучэнцы ДУА «Сярэдняя школа № 1 ім. В.Ф. Купрэвічаг. Смалявічы» Мінскай вобласці, кіраўнікі Бяляева Ірына Мікалаеўна, Кароль Наталля Іванаўна;
Раманаў Яўген, навучэнец УА «Клімавіцкі цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі» Магілёўскай вобласці, Шаўцова Надзея Анатольеўна;
Дыплом III ступені
калектыў навучэнцаў ДУА «Ваўкавыскі раённы эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі» Гродзенскай вобласці, кіраўнікі Хоміч І. В., Бацяноўская М. А.;
Слінка Ягор, навучэнец ДУА "Гімназія г. Дзяржынска" Мінскай вобласці, кіраўнік Слінка Святлана Уладзіміраўна.
Дыпломы ўстановы адукацыі "Рэспубліканскі цэнтр экалогіі і краязнаўства":
Панасевіч Варвара, навучэнка ДУА "Сярэдняя школа № 3 г. Белаазёрска" Бярозаўскага раёна Брэсцкай вобласці, кіраўнік Панасевіч-Туравец Кацярына Дзмітрыеўна;
Шляга Уладзіслаў, навучэнец ДУА «Крыўлянская сярэдняя школа» Жабінкаўскага раёна Брэсцкай вобласці, кіраўнік Кульгаўчук Марыя Віктараўна;
Цярлецкі Ягор, навучэнец ДУА "Сярэдняя школа № 37 г. Брэста", кіраўнік Свірыдзенка Наталля Мікалаеўна;
Шыла Раман, навучэнец ДУА "Сярэдняя школа № 2 г. Докшыцы" Віцебскай вобласці, кіраўнік Шыла Святлана Аляксандраўна;
калектыў навучэнцаў ДУА «Калінкавіцкі раённы эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі» Гомельскай вобласці, кіраўнік Цвяткова Алена Уладзіміраўна;
Барысава Вікторыя, навучэнка ДУА "Матневіцкі яслі-сад-базавая школа Чачэрскага раёна" Гомельскай вобласці, кіраўнік Еўдакіменка Ганна Іванаўна;
Лапо Аліна, Удавіна Лізавета, навучэнцы ГУДА "Барысаўскі цэнтр экалогіі і турызму" Мінскай вобласці, кіраўнікі Багушэвіч Таццяна Уладзіміраўна, Быкава Наталля Анатольеўна;
Семяняга Кацярына, Русакевіч Любоў, Міскевіч Марыя, навучэнцы ДУА «Гімназія № 1 г. Валожына» Мінскай вобласці, кіраўнік Лапо Жанна Зігмунтаўна;
Сядова Анастасія, навучэнка ГУДА "Цэнтр дзіцячай творчасці г. Мсціслаўля" Магілёўскай вобласці, кіраўнік Марфонава Ганна Іванаўна;
Кулініч Мікіта, навучэнец ДУА «Сярэдняя школа г.п. Краснаполле» Магілёўскай вобласці, кіраўнік Кулініч Алена Уладзіміраўна;
Намінацыя 6.3. «Ад часткі да цэлага»
кірунак: размнажэнне пладова-ягадных раслін
Дыпломы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:
Дыплом I ступені
Разжалавец Леанід, Водчыц Арына, Грыгаран Юлія, навучэнцы ДУ "Цэнтр дадатковай адукацыі дзяцей і моладзі г. Пінска" Брэсцкай вобласці, кіраўнік Маліеўская Наталля Сцяпанаўна;
Дыплом II ступені
Барысевіч Вера, навучэнка ДУА "Сярэдняя школа № 2 г. Бярозы" Брэсцкай вобласці, кіраўнік Барашук Сафія Яўгенаўна;
Леурда Вікторыя, навучэнка ДУА "Сярэдняя школа № 4 г. Оршы" Віцебскай вобласці, кіраўнік Лунгу Галіна Віктараўна;
Дыплом III ступені
Ярась Аляксандра, Тышкевіч Сафія, навучэнцы ДУА "Сярэдняя школа № 5 г. Брэста", кіраўнік Бахмат В.С.;
Астапенка Дамініка, навучэнка ГУДА "Віцебскі абласны палац дзяцей і моладзі", кіраўнікі Карэліна Марыя Арцёмаўна, Рцішчава Таццяна Алегаўна.
Дыпломы ўстановы адукацыі "Рэспубліканскі цэнтр экалогіі і краязнаўства":
Кузаўкова Алена, навучэнка ДУА «Сярэдняя школа № 2 імя А.І. Дбасарскага г.п. Шуміліна» Віцебскай вобласці, кіраўнік Федчанка Людміла Валянцінаўна;
калектыў навучэнцаў ДУА «Азарыцкая сярэдняя школа» Гомельскай вобласці, кіраўнік Цяцерыч Генадзь Уладзіміравіч;
Маркавіч Уладзіслаў, навучэнец ДУА «Мастоцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Магілёўскага раёна» Магілёўскай вобласці, кіраўнік Сакалова Святлана Мікалаеўна.
Намінацыя 6.3. «Ад часткі да цэлага»
напрамак: размнажэнне дэкаратыўных раслін
Дыпломы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:
Дыплом I ступені
Пушко Арцём, Віктаравіч Раман, Мялік Арцём, навучэнцы ГУДАДЗІМ «Цэнтр дзіцячай творчасці г.п.Целеханы» Івацэвіцкага раёна Брэсцкай вобласці, кіраўнік Жыценёў Леанід Аляксеевіч;
Дыплом II ступені
Кацэвіч Ірына, Цюрык Данііл, навучэнцы ДУА «Пяскоўская сярэдняя школа Кобрынскага раёна» Брэсцкай вобласці, кіраўнік Ільясюк Л.Г.;
Шынкарэвіч Карына, навучэнка ДУА "Пагосцкі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад - сярэдняя школа Салігорскага раёна" Мінскай вобласці, кіраўнік Міхаленя Алена Мікалаеўна;
Дыплом III ступені
Ждановіч Марыя, Бусел Маргарыта, навучэнцы ДУА "Светлагорскі эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі" Гомельскай вобласці, кіраўнікі Сарокіна Марына Мікалаеўна, Зянькоўская Алена Юр'еўна;
Бірукова Дыяна, Крылова Марыя, Якаўлева Аляксандра, навучэнцы ГУДА "Эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі г. Магілёва", кіраўнік Лонская Марыя Ягораўна;
Дыпломы ўстановы адукацыі "Рэспубліканскі цэнтр экалогіі і краязнаўства":
Цюшкевіч Ксенія, Клімчык Дар'я, навучэнцы ДУА «Сярэдняя школа № 3 г. Белаазёрска» Бярозаўскага раёна Брэсцкай вобласці, кіраўнік Дэйнека Аксана Мікалаеўна;
Гарэлаў Ягор, Даніленка Аляксей, Цянюга Анастасія, Хадарэнка Маргарыта, навучэнцы ДУА «Даўжанская сярэдняя школа Віцебскага раёна» Віцебскай вобласці, кіраўнік Кручанава Наталля Уладзіміраўна;
Далідовіч Даніла, навучэнец ДУА «Парлішчанская сярэдняя школа Докшыцкага раёна» Віцебскай вобласці, кіраўнік Шчэвардык Вадзім Сяргеевіч;
калектыў навучэнцаў УА "Гомельскі дзяржаўны абласны эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі", кіраўнік Рудніцкая Ала Стэфанаўна;
Тарамына Андрэй, навучэнец ДУА "Сярэдняя школа № 2 г. Шчучына" Гродзенскай вобласці, кіраўнік Тарамына Т.В.;
Чарнуха Дар'я, навучэнка ГУДА "Барысаўскі цэнтр экалогіі і турызму" Мінскай вобласці, кіраўнік Шчурок Святлана Васільеўна;
Карыстава Паліна, Малец Павел, навучэнцы ДУА «Ясенскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Асіповіцкага раёна» Магілёўскай вобласці, кіраўнік Шаціла Аксана Уладзіміраўна;
Гайдучонак Валерыя, Антановіч Эвеліна, навучэнцы ДУА «Вяз'еўская сярэдняя школа Асіповіцкага раёна» Магілёўскай вобласці, кіраўнік Сашчанка Лілія Іванаўна.
Намінацыя 6.4. "Зялёныя тэхналогіі"
Дыпломы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:
Дыплом I ступені
Афанасенка Дар'я, Янулевіч Марыя, навучэнцы ДУА "Ліцэй г. Наваполацка" Віцебскай вобласці, кіраўнік Капшуль Жанна Генадзеўна;
Дыплом II ступені
Тарасенка Мацвей, навучэнец ДУА "Цэнтр творчасці дзяцей і моладзі Навабеліцкага раёна г. Гомеля", кіраўнік Тарасенка Марына Уладзіміраўна;
Каплунаў Захар, навучэнец ДУА "Сярэдняя школа № 45 г. Магілёва", кіраўнік Зайцаў Аляксандр Міхайлавіч;
Дыплом III ступені
Кандрацюк Уладзіслаў, навучэнка ДУА "Сярэдняя школа № 7 г. Кобрына" Брэсцкай вобласці, кіраўнікі Спіцын Сяргей Ігаравіч, Шынкарук Андрэй Васільевіч;
калектыў навучэнцаў ДУА «Лельчыцкая раённая гімназія» Гомельскай вобласці, кіраўнік Неўмяржыцкая Анастасія Васільеўна.
Дыпломы ўстановы адукацыі "Рэспубліканскі цэнтр экалогіі і краязнаўства":
Маліхтаровіч Яна, навучэнка ДУА "Сярэдняя школа № 2 г. Ляхавічы" Брэсцкай вобласці, кіраўнік Місюк Таццяна Леанідаўна;
Белавусава Вольга, навучэнка ДУА "Гімназія №1 г. Горкі" Магілёўскай вобласці, Казлова Таццяна Мікалаеўна.
Намінацыя 6.5. «Фіта-Арт»
напрамак: мініяцюра на талерцы
Дыпломы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:
Дыплом I ступені
Вітюгава Ангеліна, навучэнка ДУА "Сярэдняя школа № 1 г. Круглае" Магілёўскай вобласці, кіраўнік Рылькова Ганна Аляксандраўна;
Дыплом II ступені
Ашуркевіч Таццяна, навучэнка ГУДАДіМ «Цэнтр экалогіі, турызму і краязнаўства г.Баранавічы» Брэсцкай вобласці, кіраўнік Сяўрук Валянціна Вікенцьеўна;
Хімяк Лізавета, навучэнка ДУА "Шырокаўская сярэдняя школа" Гомельскай вобласці, кіраўнік Хімяк Аксана Мікалаеўна;
Дыплом III ступені
Шэлешкі Дар'я, навучэнка ДУА "Сярэдняя школа №32 г. Гродна", кіраўнік Галаўко С.М.;
Казак Таццяна, Русак Ганна, навучэнцы ДУА «Пастаўская гімназія» Віцебскай вобласці, кіраўнікДоўнар Ірына Анатольеўна.
Дыпломы ўстановы адукацыі "Рэспубліканскі цэнтр экалогіі і краязнаўства":
Веранька Мілана, навучэнка ДУА «Парплішчанская сярэдняя школа Докшыцкага раёна» Віцебскай вобласці, кіраўнік Зубарава Людміла Ігнатаўна;
Румянцава Ганна, навучэнка ДУА "Сярэдняя школа № 1 г. Новалукомля" Віцебскай вобласці, кіраўнік Шаліева Таццяна Яўгенаўна;
Гарох Ксенія, навучэнка ГУДА "Цэнтр творчасці Бабруйскага раёна" Магілёўскай вобласці, кіраўнік Рой Ганна Віктараўна;
Леўчанка Ульяна, навучэнка ДУА "Сярэдняя школа № 2 г. Круглае" Магілёўскай вобласці, кіраўнік Цэнкер Святлана Валер'еўна.
Намінацыя 6.5. «Фіта-Арт»
напрамак: карціна ў рамцы
Дыпломы Міністэрства адукацыі Рэспублікі Беларусь:
Дыплом I ступені
Пінчукова Вікторыя, Жук Арына, навучэнцы ГУДА "Абласны цэнтр творчасці г. Магілёва", кіраўнікі Новік Валянціна Антонаўна, Пінчукова Іна Уладзіміраўна;
Дыплом II ступені
Сакалова Ганна, Чаркасава Алена, навучэнцы ДУА «Курапольская яслі-сад-базавая школа Пастаўскага раёна» Віцебскай вобласці, кіраўнік Казакова Наталля Цярэнцьеўна;
Судас Сафія, навучэнка ДУА "Шчучынскі палац творчасці дзяцей і моладзі" Гродзенскай вобласці, кіраўнік Жукоўская І. А.;
Дыплом III ступені
Собаль Дар'я, навучэнка ДУА «Эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі Мастоўскага раёна» Гродзенскай вобласці, кіраўнік Бортнік Н.Э.;
Кошкін Васіль, навучэнец ДУА «Філатаўскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад-сярэдняя школа Круглянскага раёна» Магілёўскай вобласці, кіраўнік Подчасова Анастасія Мікалаеўна.
Дыпломы ўстановы адукацыі "Рэспубліканскі цэнтр экалогіі і краязнаўства":
Калышэнка Марыя, навучэнка ДУА "Ліцэй г. Наваполацка" Віцебскай вобласці, кіраўнік Зязюля Святлана Мікалаеўна;
калектыў навучэнцаў ДУА «Жлобінскі раённы эколага-біялагічны цэнтр дзяцей і моладзі» Гомельскай вобласці, кіраўнікі Вольская Юлія Сяргееўна, Лук'янава Таццяна Уладзіміраўна, Старасотнікаў Станіслаў Сяргеевіч;
Буднік Альбіна, Собаль Караліна, Шахрай Любоў, Карсюк Яраслаў, навучэнцы ДУА «Тучанскі вучэбна-педагагічны комплекс дзіцячы сад – сярэдняя школа Клецкага раёна» Мінскай вобласці, кіраўнік Кавальчук Ірына Валянцінаўна;
Пуцыла Даната, навучэнка ДУА "Сярэдняя школа № 35 г. Магілёва", кіраўнік Філіпенка Святлана Анатольеўна.